اخذ پذیرش آمریکا

با اینکه شاید تحصیل در آمریکا برای بسیاری از جوانان امروزه کاری دشوار و دست نیافتنی محسوب می شود اما شاید با خواندن این مقاله راه های دست یافتن به این هدف را یافته و همچنین اهداف و انتخاب های خود را سروسامان دهید. شرایط تحصیل و کار در آمریکا سخت است، اما غیر ممکن نیست.

اخذ پذیرش آمریکا

تحصیل در آمریکا غیر ممکن نیست

تحصیل در آمریکا و نظام آموزش و پرورش این کشور، یکی از بهترین گزینه ها برای دانشجویان و دانش آموزان بین المللی است. سیستم آموزشی غنی، مدارس، دانشگاه ها و برنامه های آموزشی بسیار متنوعی در آمریکا وجود دارد که حتی ساکنین خود آن کشور را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. اگر شما هم جزو یکی از اشخاصی هستید که تحصیل در آمریکا را یکی از اهداف خود قرار داده اید، بایستی در ابتدا با سیستم آموزشی این کشور آشنا شوید. درک نظام تحصیلی آمریکا به شما کمک می کند تا انتخاب خود در خصوص مدارس یا دانشگاه ها را محدودتر کرده و در نهایت گزینه مناسب خود را بیابید.

 

 

ساختار آموزشی تحصیل در آمریکا: دوره ابتدایی و متوسطه

 

تحصیل در آمریکا به این شکل است که دانش آموزان پیش از ورود به دانشگاه و تحصیلات عالیه بایستی در مجموع ۱۲ سال را در مدارس ابتدایی و متوسطه بگذرانند. با توجه به سن ورود به مدرسه، پس از سپری شدن این دوره دوازده ساله، دانش آموزان به طور میانگین به سن ۱۶ سالگی می رسند. کودکان در آمریکا بایستی در ۶ سالگی وارد مدارس ابتدایی شده و پس از پنج تا شش سال حضور در این دوره وارد مدارس متوسطه می شوند. دوره دبیرستان خود به دو بخش تقسیم می شود و دانش آموزان پس از اینکه این دوران را نیز با موفقیت پشت سر گذاشتند با در دست داشتن گواهی فارغ التحصیلی، برای ورود به دانشگاه آماده می شوند. در نتیجه آن ها پس از ورود به کالج یا دانشگاه، دانشجو نامیده شده و در اصل دوره تحصیلات عالیه را آغاز می کنند.

 اخذ پذیرش آمریکا

سیستم تعیین سطح جزو شرایط تحصیل در آمریکا است

 

تحصیل در آمریکا هنگام ورود به دانشگاه شرایط خاصی دارد که برای دانش آموزان آمریکایی یا مهاجرین تحصیلی به این کشور تفاوت زیادی در این شرایط وجود ندارد. شما بایستی رزومه تحصیلی خود را به همراه نامه درخواست به دانشگاه یا کالجی که می خواهید در آن ادامه تحصیل دهید بفرستید. این رزومه تحصیلی بایستی نسخه رسمی و ترجمه شده باشد. در این مرحله سیستم نمره دهی وارد کار شده و انتخاب دانشجو و مجوز ورود او بر اساس این سیستم نمره دهی صورت می گیرد. اما لازم نیست نگران باشید، تنوع سیستم آموزشی و مکان های معتبر دانشگاهی به قدری در آمریکا زیاد است که شما می توانید با توجه به شرایط و نمرات پیشین خود انتخاب مناسبی داشته باشید.

 

برای تحصیل در آمریکا باید رشته تحصیلی خاصی را دنبال کنم؟

 

تحصیل در آمریکا این امکان را به شما می دهد که در هر رشته که علاقه داشتید و یا در آن موفق تر بوده اید را آغاز و ادامه دهید. به عنوان مثال می توانید یکی از شاخه های علوم انسانی، پزشکی یا هر رشته ای که مد نظر خود دارید را انتخاب کنید به شرط اینکه بتوانید مجوز ورود و ادامه تحصیل در آن رشته را کسب کنید. شما می توانید مدارک تحصیلی خود را در هر رشته که خوانده اید را با ترجمه رسمی به یکی از دانشگاه های آمریکا ارائه نماید و علاقه و رغبت خود را به رشته مورد نظر خود اعلام نمایید. نمرات و مدارک شما بر اساس کشوری که در آن تحصیل کردید مورد سنجش قرار می گیرد و در صورت اخذ صلاحیت مجوز تحصیل در آمریکا برای شما صادر می گردد.

اخذ پذیرش آمریکا

هزینه تحصیل در آمریکا

 

تحصیل در آمریکا یکی از موارد مورد بحث و هدف بسیاری از ادامه تحصیل دهندگان می باشد. اما این تحصیل و یا ادامه تحصیل در آمریکا برای هر نفر چقدر آب می خورد؟ هزینه تحصیل و هزینه زندگی در آمریکا بسته به ایالت و شهر انتخابی شما می تواند متفاوت باشد. با وجود اینکه دانشگاه های آمریکا در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد پذیرش نسبتا خوبی دارند، اما باید گفت هزینه ادامه تحصیل و زندگی در آمریکا بالاست. اگر دانشجو غیر بومی باشد باید یک برنامه ریزی مدون در خصوص زندگی و تحصیل در آمریکا داشته باشد. در غیر اینصورت باید فکر ادامه تحصیل در آمریکا را کنار بگذارید. باید یک برآورد کلی از هزینه های مسکن، زندگی دانشجویی و درآمد خود داشته باشید. مگر اینکه بی دغدغه یک حامی مالی خوب داشته باشید که در اینصورت نیاز نیست زیاد نگران هزینه های زندگی و تحصیل در آمریکا باشید. بطور کلی زندگی و امرار معاش در شهرهای بزرگ و کلان شهرها به مراتب سخت تر از شهرهای کوچک می باشد. شما باید در برنامه مدیریت مالی خود این نکته مهم را لحاظ کنید که شهر انتخابی شما در شرق و شمال شرق آمریکا قرار دارد یا در غرب و نزدیک مرکز این کشور. چون هزینه های زندگی و تحصیل در شرق ایالات متحده بسیار گران تر از غرب این کشور صنعتی می باشد.

هزینه های زندگی و ادامه تحصیل بطور کلی بر اساس چند مولفه محاسبه می شود.

  • هزینه های کلی اسکان
  • هزینه های خوراک
  • هزینه های ایاب ذهاب
  • هزینه های تفریح

این موارد بطور کلی بوده و هزینه های اعلام شده هم تقریبی می باشند و بنا بر میانگین ها و آمارهای دریافتی ذکر می شود.

هزینه زندگی و تحصیل در ایالت های بوستون، میامی، آتلانتا و فیلادلفیا در حدود ۱۰.۰۰۰ تا ۲۰.۰۰۰ دلار

هزینه های امرار معاش در ایالت های واشنگتن، نیویورک، لس آنجلس و سانفرانسیسکو در حدود ۱۵.۰۰۰ تا ۲۵.۰۰۰ دلار

هزینه های زندگی و تحصیل سایر ایالت های آمریکا بر اساس میانگینی از موارد ذکر شده بالا می باشد و باید این نکته را هم فراموش نکنید تحصیل در آمریکا بسته به دانشگاه و کالج دولتی با دانشگاه خصوصی می تواند بسیار متفاوت باشد و باید برای یک زندگی و تحصیل نسبتا خوب و ایده آل چیزی در حدود ۱۵ تا ۳۵ هزار دلار در سال در نظر بگیرید.

اخذ پذیرش آمریکا

در یک قدمی تحصیل در آمریکا!

تحصیل در آمریکا شاید دور از انتظار اما امری شدنی و قابل دست یابی است. کشور آمریکا با دارا بودن حدود ۴۶۰۰ موسسه آموزش عالی معتبر و مجاز، یک بستر عالی برای ادامه تحصیل، زندگی و کار می باشد. موسسات آموزش عالی این کشور دارای هیات های اعتبار سنجی خاص خود می باشند و به صورت متمرکز فعالیت نمی کنند. دانشجویان پس از پایان هر دوره توسط خود موسسه محل تحصیل مورد سنجش قرار می گیرند و مدرک و گواهینامه پایان تحصیلات اعطا می گردد. این مهم شاید آرزوی دست نیافتنی برای خیلی از دانشجو های داخلی و حتی خارجی باشد اما امری غیر قابل دسترس نیست. با یک برنامه ریزی و مدیریت مستمر و مفید، تحصیل در آمریکا و زندگی در این کشور می تواند نصیب هرکس بشود!

اخذ پذیرش آمریکا